118 - leden 2021V lednu 2021 vyšel další díl Vexilologického lexikonu - Vlajky obcí ČR (2020), který obsahuje přehled vlajek udělených v roce 2020 městům, městysům a obcím České republiky. V textové části jsou chronologicky uvedeny oficiální popisy vlajek s černobílými pérovkami a v příloze jsou všechny udělené vlajky vyobrazeny barevně a uspořádány abecedně podle názvu obce. (Středisko vexilologických informací) |
117 - prosinec 2020Vyšlo nové číslo zpravodaje - Vexilologie 198. Hlavním článkem čísla je článek Zbyška Svobody Vlajková etiketa a Česko. (Česká vexilologická společnost) |
116 - listopad 2020Dne 3. listopadu 2020 referendum v americkém státě Mississippi zvolilo za novou vlajku státu vlajku s květem magnolie. (Wikipedie) |
je pomocná věda historická (podobně jako heraldika či sfragistika), která se zabývá historií, symbolikou a použitím vlajek a praporů. Píše o tom Ing. Josef Česák ve svém článku CO JE VEXILOLOGIE ve zpravodaji Vexilologického klubu VEXILOLOGIE, č.1-3, s. 1, Praha 1972.
Zájemce o vexilologii sdružuje Česká vexilologická společnost založená v roce 1972 (jako Vexilologický klub při OKD Praha 3) doc. Ludvíkem Muchou, který byl jejím dlouholetým předsedou.
Slovo "vexilologie" poprvé použil dr. Whitney Smith v říjnu 1958 ve svém článku "Flags of the Arab World". V Čechách se termín vexillologie (tehdy ještě se dvěma l) objevil ve studii, kterou napsal J. Česák a publikoval ji v knize J. P. Kroumana Sbíráme odznaky (Praha 1969).
Národní registr vlajek a praporů registruje vlajky/prapory a garantuje tak jejich odbornou správnost a zaručuje, že do registru nebudou vloženy shodné vlajky/prapory ani vlajky shodné s vlajkami České republiky stanovených zákonem či vlajkami krajů, měst, a městských částí, obcí a vojenských újezdů udělenými předsedou PS PČR na základě zákonů ČR.
V registru je možno evidovat např. vlajky a prapory organizací, společností, sdružení, stran, klubů, rodů a osob a jiné s výjimkou vlajek České republiky stanovených zákonem a vlajek udělovaných na základě zákonů ČR.
NRVP vede Česká vexilologická společnost z. s.
Na webových stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu České Republiky jsou zveřejněny Základní vexilologické zásady pro tvorbu nových obecních symbolů připravené podvýborem pro heraldiku a vexilologii PS PČR.
Česká vexilologická společnost vydala sborník přednášek pronesených na 7. českém národním vexilologickém kongresu ve Frýdku-Místku. Sborník obsahuje kromě sedmi příspěvků přednesených na kongresu také informace o vlastním kongresu a část věnovanou stému výročí narození Jiřího Loudy
Ve sborníku jsou také uvedeny QR-kódy odkazující na videa ze zahájení kongresu a na projev presidenta FIAV Željka Heimera. Poslední kód odkazuje na vernisáž výstavy ke stému výročí narození Jiřího Loudy, kterou slovem doprovodil dr. Karel Müller, ředitel Zemského archivu v Opavě.
Sborník lze objednat e-mailem (vexilologie@centrum.cz).Česká vexilologická společnost vydala u příležitosti stého výročí přijetí československé vlajky dne 30. března 1920 sborník článků věnovaných této události.
Editor sborníku Petr Exner shromáždil do sborníku vytištěného na křídovém papíře formátu A5 na 140 stranách sedmnáct článků od šesti autorů zachycujících jak okolnosti vzniku vlajky v parlamentě, události, které přijetí vlajky provázely. Největší část tvoří medailonky jedné ženy a mužů, kteří se tím či oním způsobem na vzniku vlajky podíleli. Články jsou doplněny desítkami barevných obrázků i černobílých fotografií a podrobným jmenným rejstříkem. Na přípravě sborníku se vedle editora významně podíleli Aleš Brožek jako redaktor a Jaroslav Martykán jako překladatel.
Videoprezentace sborníku na You Tube (CZE, ENG).
Sborník lze objednat e-mailem (vexilologie@centrum.cz).Firma LIBEA, s.r.o. vydala nové vydání brožury věnované základním pravidlům pro vyvěšování vlajek na území České republiky. Autory jsou tři experti parlamentního podvýboru pro heraldiku a vexilologii, Petr Exner, Pavel Fojtík a Zbyšek Svoboda. Na 64 stranách s mnoha barevnými obrázky názorně ukazuje, jak se vyhnout chybnému vyvěšování vlajek, jak vyvěšovat českou vlajku společně s vlajkou Evropské unie, s vlajkymi krajů, obcí i firem tak, aby byly splněny požadavky nově aktualizovaných zákonů. Brožura obsahuje i všeobecnou část vysvětlují jednotlivé pojmy a vexilologickou terminologii.
Publikaci lze objednat prostřednictvím E-Shopu (www.libea.cz), e-mailem (info@libea.cz), faxem (485161059) nebo telefonicky (485160520).Z důvodu současné pandemické situace se schůze výboru bude konat ONLINE přes videokonferenci. Naše členy samozřejmě i přes tuto změnu na schůzi zveme.
Schůze bude probíhat již tradičně v sobotu 6. března od 13:00. Připojíte se přes bezplatnou službu Jitsi Meet. Pro užití Jitsi není potřeba nic instalovat ani si vytvářet účet. Stačí mít počítač s připojením na internet. V případě, že máte notebook bude mít váš počítač zabudovaný mikrofon a pravděpodobně i kameru. Pokud budete užívat stolní počítač, je nutné k němu mít sluchátka s mikrofonem, popřípadě samostatnou webkameru.
Máte-li zájem se schůze zúčastnit, napište nám prosím do 5. března na e-mail společnosti
kde mimo to také rádi zodpovíme jakékoliv dotazy a poskytneme další instrukce pro připojení ke schůzi.
Prosíme, pokud se chcete přihlásit k účasti nebo potřebujete další informace, neotálejte a kontaktujte nás co nejdříve, ať můžeme vyřešit vaše případné problémy. Nenechávejte zprávu na poslední chvíli, jinak je možné, že vaše připojení nebudeme schopni zajistit.
Děkujeme za pochopení.