Czech Vexillological Pages - logo

 VLAJKY A ZNAKY STÁTŮ SVĚTA   FLAGS AND COAT OF ARMS OF THE WORLD   SYMBOLY ČESKÉ REPUBLIKY   SYMBOLS OF THE CZECH REPUBLIC   SYMBOLY KRAJŮ ČESKÉ REPUBLIKY   SYMBOLS OF THE CZECH REGIONS   VLAJKY OBCÍ ČESKÉ REPUBLIKY   FLAGS OF THE CZECH LOCALITIES 


o www.vexilologie.cz
o www.vexi.info


VEXILOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI V ČR
A JEJICH PUBLIKACE

o Česká vexilologická společnost
o Czech Vexillological Society
o Středisko vexilologických     informací
o WVRI (e-mail)

o zpravodaj VEXILOLOGIE
o VEXILOKONTAKT
o zpravodaj vexi.info
o zpravodaj VEXILOLOG
o zpravodaj Zápisník vexilologie
o VEXILOLOGICKÝ LEXIKON
o VEXILOLOGICKÉ ALBUM
o VEXILOLOGICKÉ DOPISY

NÁRODNÍ REGISTR VLAJEK A PRAPORŮ

o Přehled registrovaných vlajek     a praporů

ČESKÉ VEXILOLOGICKÉ KONGRESY

o O kongresech
o About congresses
o 1. ČNVK (Hradec Králové)
o 2. ČNVK (Ústí nad Labem)
o 3. ČNVK (Plzeň)
o 4. ČNVK (Přibyslav)
o 5. ČNVK (Liberec)
o 6. ČNVK (Ústí nad Orlicí)
o 7. ČNVK (Frýdek-Místek)

MEZINÁRODNÍ FEDERACE VEXILOLOGICKÝCH SPOLEČNOSTÍ (FIAV)

o www.fiav.org

VEXILOLOGICKÉ WEBY

o REKOS (CZ)
o VEXILOLOGNET (CZ)
o VEXILOLOGNET FOTO (CZ)
o FOTW
o Flag Institute (UK)
o VEXILLOGRAPHIA (RU)
o NAVA (USA)
o CYBERFLAG (FR) do roku 2011

o World Statesmen
o STATOIDS
o ETHNIA

Flag Counter

Vítáme Vás na Českých vexilologických stránkách


AKTUALITY                                                                  novější     ARCHIV     starší    

148 - březen 2023

Dne 26. března 2023 zemřel ve věku 68 let Mgr. Pavel Fojtík, člen ČVS od roku 1972, člen výboru ČVS od roku 1973. Čest jeho památce.

(Česká vexilologická společnost)

147 - březen 2023

Od 9. března 2024 bude mít Utah novou vlajku. Modrá barva na vlajce má symbolizovat svobodu, spravedlnost, optimismus, nebe a jezera. Bílá představuje mír, pravdu, sůl, sníh a hory. Červená je značí vytrvalost a připomíná červené skály jižního Utahu. Šestiúhelníkové pole se žlutým lemem představuje sílu a jednotu. Včelí úl je tradičním symbolem, který se nachází na státní pečeti i dosud užívané vlajce a je symbolem pokroku a tvrdé práce. Hvězda značí naději a připomíná i rok 1896, kdy se Utah stal 45. státem USA. Sněmovna reprezentantů návrh zákona schválila 2. března a dne 21. března 2023 jej podepsal i guvernér.

(Česká vexilologická společnost)

146 - březen 2023

Vyšlo nové číslo zpravodaje - Vexilologie 206 (prosinec 2022). Číslo je věnované 50. výročí založení České vexilologické společnosti.

(Česká vexilologická společnost)


VEXILOLOGIE

je pomocná věda historická (podobně jako heraldika či sfragistika), která se zabývá historií, symbolikou a použitím vlajek a praporů. Píše o tom Ing. Josef Česák ve svém článku CO JE VEXILOLOGIE ve zpravodaji Vexilologického klubu VEXILOLOGIE, č.1-3, s. 1, Praha 1972.

Zájemce o vexilologii sdružuje Česká vexilologická společnost založená v roce 1972 (jako Vexilologický klub při OKD Praha 3) doc. Ludvíkem Muchou, který byl jejím dlouholetým předsedou.

Slovo "vexilologie" poprvé použil dr. Whitney Smith v říjnu 1958 ve svém článku "Flags of the Arab World". V Čechách se termín vexillologie (tehdy ještě se dvěma l) objevil ve studii, kterou napsal J. Česák a publikoval ji v knize J. P. Kroumana Sbíráme odznaky (Praha 1969).


NÁRODNÍ REGISTR VLAJEK A PRAPORŮ

Národní registr vlajek a praporů registruje vlajky/prapory a garantuje tak jejich odbornou správnost a zaručuje, že do registru nebudou vloženy shodné vlajky/prapory ani vlajky shodné s vlajkami České republiky stanovených zákonem či vlajkami krajů, měst, a městských částí, obcí a vojenských újezdů udělenými předsedou PS PČR na základě zákonů ČR.

V registru je možno evidovat např. vlajky a prapory organizací, společností, sdružení, stran, klubů, rodů a osob a jiné s výjimkou vlajek České republiky stanovených zákonem a vlajek udělovaných na základě zákonů ČR.

NRVP vede Česká vexilologická společnost z. s.


ZÁKLADNÍ VEXILOLOGICKÉ ZÁSADY
PRO TVORBU NOVÝCH OBECNÍCH SYMBOLŮ

Na webových stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu České Republiky jsou zveřejněny Základní vexilologické zásady pro tvorbu nových obecních symbolů připravené podvýborem pro heraldiku a vexilologii PS PČR.


PODPOŘTE ČVS PROSTŘEDNICTVÍM NÁKUPŮ V E-SHOPECH
A NEPLAŤTE NIC NAVÍC!

Z každého vašeho nákupu na některém z více jak tisíce e-shopů pošle internetový obchod určité procento ČVS a vy samozřejmě nezaplatíte nic navíc. Stačí před nákupem navštívit portál GIVT.cz nebo využít našeho Pomocníka.

NABÍDKA

CZECHIA
Czech Civic Flags

An exclusive monograph by Jaroslav Martykán has been just published in English by the Flag Data Centre. This publication is dedicated to the memory of the Czech Vexillological Society´s founder and his age-long friend Late Ludvík Mucha who passed away ten years ago. The booklet deals with the history of Czech municipal flags from their very beginning in the 15th century until the present time and explains experience of Czech vexillologists during their research, designing, approval and calling into existence. It contains 48 pages of text and eight colour flag charts.

If you are interested in contact directly the author Mr. Jaroslav Martykán (martykan.cvs@seznam.cz) who will arrange all necessary. As the number of copies is strictly limited do not hesitate to contact him as soon as possible. Thank you for your attention.SOMALIA
The Flags of Somalian States and their History

On the occasion of the 50th anniversary of the Czech Vexillological Society we have prepared a special publication in English for our foreign friends.

The Flags of Somalian States and Their History brings a short analysis of vexillological history of Somalia since its colonial era up to the present with a special focus on the last thirty years. Publication presents historical and vexillological data and 107 colour illustrations of the flags and arms on 76 pages (paperback).

If you are interested in, contact directly an author Mr. Jaroslav Martykán (martykan.cvs@seznam.cz) who will arrange all necessary. Do not hesitate to contact him as soon as possible because only 30 remaining copies are available for you.VLAJKY ČESKOSLOVENSKA
Flags of Czechoslovakia

Česká vexilologická společnost vydala u příležitosti padesátého výročí založení České vexilologické společnosti sborník článků věnovaných vlajkám v Československu v letech 1920 - 1989.

Editor sborníku Petr Exner shromáždil do sborníku vytištěného na křídovém papíře formátu A5 na 152 stranách patnáct článků od šesti autorů zachycujících okolnosti užívání vlajek a symbolů v Československu mezi lety 1920 - 1989. Obsahuje další medailonky mužů, jejichž vexilologické aktivity probíhaly také v tomto období. Články jsou doplněny desítkami barevných obrázků i černobílých fotografií a podrobným jmenným rejstříkem. Na přípravě sborníku se vedle editora významně podíleli Aleš Brožek jako redaktor a Jaroslav Martykán s Kryštofem Hukem jako překladatelé.

Sborník lze objednat e-mailem (info@vexilologie.cz).


SBORNÍK PŘEDNÁŠEK ZE 7. ČNVK
Preceedings of the 7th Czech National Congress of Vexillology

Česká vexilologická společnost vydala sborník přednášek pronesených na 7. českém národním vexilologickém kongresu ve Frýdku-Místku. Sborník obsahuje kromě sedmi příspěvků přednesených na kongresu také informace o vlastním kongresu a část věnovanou stému výročí narození Jiřího Loudy

Ve sborníku jsou také uvedeny QR-kódy odkazující na videa ze zahájení kongresu a na projev presidenta FIAV Željka Heimera. Poslední kód odkazuje na vernisáž výstavy ke stému výročí narození Jiřího Loudy, kterou slovem doprovodil dr. Karel Müller, ředitel Zemského archivu v Opavě.

Sborník lze objednat e-mailem (vexilologie@centrum.cz).


STO LET ČESKOSLOVENSKÉ VLAJKY
100 Years of the Czechoslovak Flag

Česká vexilologická společnost vydala u příležitosti stého výročí přijetí československé vlajky dne 30. března 1920 sborník článků věnovaných této události.

Editor sborníku Petr Exner shromáždil do sborníku vytištěného na křídovém papíře formátu A5 na 140 stranách sedmnáct článků od šesti autorů zachycujících jak okolnosti vzniku vlajky v parlamentě, tak události, které přijetí vlajky provázely. Největší část tvoří medailonky jedné ženy a mužů, kteří se tím či oním způsobem na vzniku vlajky podíleli. Články jsou doplněny desítkami barevných obrázků i černobílých fotografií a podrobným jmenným rejstříkem. Na přípravě sborníku se vedle editora významně podíleli Aleš Brožek jako redaktor a Jaroslav Martykán jako překladatel.

Videoprezentace sborníku na You Tube (CZE, ENG).

Sborník lze objednat e-mailem (vexilologie@centrum.cz).


VLAJKY, PRAPORY A JEJICH POUŽÍVÁNÍ
(aktualizované vydání 2013)

Firma LIBEA, s.r.o. vydala nové vydání brožury věnované základním pravidlům pro vyvěšování vlajek na území České republiky. Autory jsou tři experti parlamentního podvýboru pro heraldiku a vexilologii, Petr Exner, Pavel Fojtík a Zbyšek Svoboda. Na 64 stranách s mnoha barevnými obrázky názorně ukazuje, jak se vyhnout chybnému vyvěšování vlajek, jak vyvěšovat českou vlajku společně s vlajkou Evropské unie, s vlajkymi krajů, obcí i firem tak, aby byly splněny požadavky nově aktualizovaných zákonů. Brožura obsahuje i všeobecnou část vysvětlují jednotlivé pojmy a vexilologickou terminologii.

Publikaci lze objednat prostřednictvím E-Shopu (www.libea.cz), e-mailem (info@libea.cz), faxem (485161059) nebo telefonicky (485160520).logo LIBEA logo Alerion logo SOLETA


ČESKÁ VEXILOLOGICKÁ SPOLEČNOST, z.s.

IČ : 48137774JAK SE STÁT ČLENEM ČVS

Přihláška, informace o členském příspěvku a zasílání zpravodaje Vexilologie.


PŘIHLÁŠKA K ODBĚRU NEWSLETTERU


KONTAKT

e-mail : info@vexilologie.cz

KORESPONDENČNÍ ADRESA

Česká vexilologická společnost, z.s.
Ing. Petr Holas
Psárská 1347/1
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika


FACEBOOK CVSSCHŮZE SPOLEČNOSTI

TERMÍN VÝROČNÍ ČLENSKÉ SCHŮZE 2023

Výroční členská schůze proběhne 1. dubna 2023 v klubovně Klubu přátel Žižkova na adrese Ondříčkova 35, Praha-Žižkov.

TERMÍNY ŘÁDNÝCH SCHŮZÍ
VÝBORU V ROCE 2023

4. 3., 3. 6., 9. 9. a 2. 12.
vždy od 13 hodin

Schůze výboru ČVS dne 3. června 2023 se bude konat ve firmě Libea v Liberci, Za Cukrárnou 534. Přijedete-li dříve, otevřeno bude od 11:00.

Ostatní schůze výboru ČVS se budou konat v klubovně Klubu přátel Žižkova na adrese Ondříčkova 35, Praha-Žižkov.


TISKOVÉ ZPRÁVY A STANOVISKA

o K 100. výročí vzniku státní vlajky

o Stanovisko ČVS k problematice
    svislého vyvěšování české státní
    vlajky


o Odborné vexilologické stanovisko
    k moravské vlajce


o 4. český národní vexilologický
    kongres v Přibyslavi


o K určení autorství československé
    státní vlajky


o Český vexilolog oceněn
    v Buenos Aires


o K 85. výročí vzniku státní vlajky