164 - září 2024Česká vexilologická společnost vydala u příležitosti 8. českého národního vexilologického kongresu sborník o vlajkách České republiky po roce 1989. (Česká vexilologická společnost) |
163 - srpen 2024Vyšlo nové číslo zpravodaje - Vexilologie 210 (prosinec 2023). Hlavním článkem čísla je článek Ladislava Hnáta o symbolice moravistických politických stran. V dalším článku informuje J. Martykán o nových regionálních státech v Etiopii a jejich vlajkách. Protože v tištěné verzi je chybná stránka č. 4280, je ke stažení její správná verze. (Česká vexilologická společnost) |
162 - červenec 2024Ve dnech 12. - 19. Srpna 2024 se uskuteční 30. mezinárodní vexilologický kongres v Pekingu. Vlajku kongresu tvoří červený list s emblémem pořádající společnosti a vexilologickým uzlem, vše žluté. (Česká vexilologická společnost) |
je pomocná věda historická (podobně jako heraldika či sfragistika), která se zabývá historií, symbolikou a použitím vlajek a praporů. Píše o tom Ing. Josef Česák ve svém článku CO JE VEXILOLOGIE ve zpravodaji Vexilologického klubu VEXILOLOGIE, č.1-3, s. 1, Praha 1972.
Zájemce o vexilologii sdružuje Česká vexilologická společnost založená v roce 1972 (jako Vexilologický klub při OKD Praha 3) doc. Ludvíkem Muchou, který byl jejím dlouholetým předsedou.
Slovo "vexilologie" poprvé použil dr. Whitney Smith v říjnu 1958 ve svém článku "Flags of the Arab World". V Čechách se termín vexillologie (tehdy ještě se dvěma l) objevil ve studii, kterou napsal J. Česák a publikoval ji v knize J. P. Kroumana Sbíráme odznaky (Praha 1969).
Národní registr vlajek a praporů registruje vlajky/prapory a garantuje tak jejich odbornou správnost a zaručuje, že do registru nebudou vloženy shodné vlajky/prapory ani vlajky shodné s vlajkami České republiky stanovených zákonem či vlajkami krajů, měst, a městských částí, obcí a vojenských újezdů udělenými předsedou PS PČR na základě zákonů ČR.
V registru je možno evidovat např. vlajky a prapory organizací, společností, sdružení, stran, klubů, rodů a osob a jiné s výjimkou vlajek České republiky stanovených zákonem a vlajek vzniklých na základě zákonů ČR.
NRVP vede Česká vexilologická společnost z. s.
Na webových stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu České Republiky jsou zveřejněny Základní vexilologické zásady pro tvorbu nových obecních symbolů připravené podvýborem pro heraldiku a vexilologii PS PČR.
Česká vexilologická společnost vydala u příležitosti 8. českého národního vexilologického kongresu třetí sborník článků z per významných českých a slovenských vexilologů, tentokrát věnovaného vlajkám v České republice po roce 1989.
Kromě článků o vlajkách a znacích České republiky v rámci České a Slovenské Federativní Republiky zde jsou články o vlajkách používaných v samostatné České republice po roce 1993. Kromě státní symboliky obsahuje sborník i články věnované krajským vlajkám, vlajkám Prahy a jejích městských částí, komunálním vlajkám, stejně jako i vlajkám používaných na lodích a národnímu rozlišovacímu znaku České republiky a symbolům politických stran po roce 1989.
Sborník lze objednat e-mailem (info@vexilologie.cz).An exclusive monograph by Jaroslav Martykán has been just published in English by the Flag Data Centre. This publication is dedicated to the memory of the Czech Vexillological Society´s founder and his age-long friend Late Ludvík Mucha who passed away ten years ago. The booklet deals with the history of Czech municipal flags from their very beginning in the 15th century until the present time and explains experience of Czech vexillologists during their research, designing, approval and calling into existence. It contains 48 pages of text and eight colour flag charts.
If you are interested in contact directly the author Mr. Jaroslav Martykán (martykan.cvs@seznam.cz) who will arrange all necessary. As the number of copies is strictly limited do not hesitate to contact him as soon as possible. Thank you for your attention.
On the occasion of the 50th anniversary of the Czech Vexillological Society we have prepared a special publication in English for our foreign friends.
The Flags of Somalian States and Their History brings a short analysis of vexillological history of Somalia since its colonial era up to the present with a special focus on the last thirty years. Publication presents historical and vexillological data and 107 colour illustrations of the flags and arms on 76 pages (paperback).
If you are interested in, contact directly an author Mr. Jaroslav Martykán (martykan.cvs@seznam.cz) who will arrange all necessary. Do not hesitate to contact him as soon as possible because only 30 remaining copies are available for you.
Česká vexilologická společnost vydala u příležitosti padesátého výročí založení České vexilologické společnosti sborník článků věnovaných vlajkám v Československu v letech 1920 - 1989.
Editor sborníku Petr Exner shromáždil do sborníku vytištěného na křídovém papíře formátu A5 na 152 stranách patnáct článků od šesti autorů zachycujících okolnosti užívání vlajek a symbolů v Československu mezi lety 1920 - 1989. Obsahuje další medailonky mužů, jejichž vexilologické aktivity probíhaly také v tomto období. Články jsou doplněny desítkami barevných obrázků i černobílých fotografií a podrobným jmenným rejstříkem. Na přípravě sborníku se vedle editora významně podíleli Aleš Brožek jako redaktor a Jaroslav Martykán s Kryštofem Hukem jako překladatelé.
Sborník lze objednat e-mailem (info@vexilologie.cz).Česká vexilologická společnost vydala sborník přednášek pronesených na 7. českém národním vexilologickém kongresu ve Frýdku-Místku. Sborník obsahuje kromě sedmi příspěvků přednesených na kongresu také informace o vlastním kongresu a část věnovanou stému výročí narození Jiřího Loudy
Ve sborníku jsou také uvedeny QR-kódy odkazující na videa ze zahájení kongresu a na projev presidenta FIAV Željka Heimera. Poslední kód odkazuje na vernisáž výstavy ke stému výročí narození Jiřího Loudy, kterou slovem doprovodil dr. Karel Müller, ředitel Zemského archivu v Opavě.
Sborník lze objednat e-mailem (vexilologie@centrum.cz).Česká vexilologická společnost vydala u příležitosti stého výročí přijetí československé vlajky dne 30. března 1920 sborník článků věnovaných této události.
Editor sborníku Petr Exner shromáždil do sborníku vytištěného na křídovém papíře formátu A5 na 140 stranách sedmnáct článků od šesti autorů zachycujících jak okolnosti vzniku vlajky v parlamentě, tak události, které přijetí vlajky provázely. Největší část tvoří medailonky jedné ženy a mužů, kteří se tím či oním způsobem na vzniku vlajky podíleli. Články jsou doplněny desítkami barevných obrázků i černobílých fotografií a podrobným jmenným rejstříkem. Na přípravě sborníku se vedle editora významně podíleli Aleš Brožek jako redaktor a Jaroslav Martykán jako překladatel.
Videoprezentace sborníku na You Tube (CZE, ENG).
Sborník lze objednat e-mailem (vexilologie@centrum.cz).Firma LIBEA, s.r.o. vydala nové vydání brožury věnované základním pravidlům pro vyvěšování vlajek na území České republiky. Autory jsou tři experti parlamentního podvýboru pro heraldiku a vexilologii, Petr Exner, Pavel Fojtík a Zbyšek Svoboda. Na 64 stranách s mnoha barevnými obrázky názorně ukazuje, jak se vyhnout chybnému vyvěšování vlajek, jak vyvěšovat českou vlajku společně s vlajkou Evropské unie, s vlajkymi krajů, obcí i firem tak, aby byly splněny požadavky nově aktualizovaných zákonů. Brožura obsahuje i všeobecnou část vysvětlují jednotlivé pojmy a vexilologickou terminologii.
Publikaci lze objednat prostřednictvím E-Shopu (www.libea.cz), e-mailem (info@libea.cz), faxem (485161059) nebo telefonicky (485160520).