134 - květen 2022Vyšlo nové číslo zpravodaje - Vexilologie 203. Číslo je věnováno padesátému výročí založení Vexilologického klubu/České vexilologické společnosti. (Česká vexilologická společnost) |
133 - duben 2022Ruské invazní tanky na Ukrajině používají vlajku Sovětského svazu. A také frakce Komunistické strany Ruské federace (komunisté) předložila 19. 4. Státní dumě Ruska návrh zákona o zavedení státní vlajky SSSR vzoru z roku 1924 jako státní vlajky Ruské federace! (ANB, foto: newsbulletin247.com/world/59815.html) |
132 - březen 2022Bílo-modro-bílá vlajka je vlajka, která se stala symbolem protiválečných protestů v roce 2022 v Rusku během ruské invaze na Ukrajinu. Vlajka byla poprvé zmíněna na Twitteru 28. února 2022, poté se rozšířila mezi ruské opoziční síly. Červenou barvu na ruské vlajce, která je spojena s krví a sovětskou minulostí, vystřídala mírumilovná bílá. (cs.wikipedia.org/wiki/Bílo-modro-bílá_vlajka) |
je pomocná věda historická (podobně jako heraldika či sfragistika), která se zabývá historií, symbolikou a použitím vlajek a praporů. Píše o tom Ing. Josef Česák ve svém článku CO JE VEXILOLOGIE ve zpravodaji Vexilologického klubu VEXILOLOGIE, č.1-3, s. 1, Praha 1972.
Zájemce o vexilologii sdružuje Česká vexilologická společnost založená v roce 1972 (jako Vexilologický klub při OKD Praha 3) doc. Ludvíkem Muchou, který byl jejím dlouholetým předsedou.
Slovo "vexilologie" poprvé použil dr. Whitney Smith v říjnu 1958 ve svém článku "Flags of the Arab World". V Čechách se termín vexillologie (tehdy ještě se dvěma l) objevil ve studii, kterou napsal J. Česák a publikoval ji v knize J. P. Kroumana Sbíráme odznaky (Praha 1969).
Národní registr vlajek a praporů registruje vlajky/prapory a garantuje tak jejich odbornou správnost a zaručuje, že do registru nebudou vloženy shodné vlajky/prapory ani vlajky shodné s vlajkami České republiky stanovených zákonem či vlajkami krajů, měst, a městských částí, obcí a vojenských újezdů udělenými předsedou PS PČR na základě zákonů ČR.
V registru je možno evidovat např. vlajky a prapory organizací, společností, sdružení, stran, klubů, rodů a osob a jiné s výjimkou vlajek České republiky stanovených zákonem a vlajek udělovaných na základě zákonů ČR.
NRVP vede Česká vexilologická společnost z. s.
Na webových stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu České Republiky jsou zveřejněny Základní vexilologické zásady pro tvorbu nových obecních symbolů připravené podvýborem pro heraldiku a vexilologii PS PČR.
Česká vexilologická společnost vydala u příležitosti padesátého výročí založení České vexilologické společnosti sborník článků věnovaných vlajkám v Československu v letech 1920 - 1989.
Editor sborníku Petr Exner shromáždil do sborníku vytištěného na křídovém papíře formátu A5 na 152 stranách patnáct článků od šesti autorů zachycujících jak okolnosti vzniku vlajky v parlamentě, události, které přijetí vlajky provázely. Obsahuje další medailonky mužů, jejichž vexilologické aktivity probíhaly také v tomto období. Články jsou doplněny desítkami barevných obrázků i černobílých fotografií a podrobným jmenným rejstříkem. Na přípravě sborníku se vedle editora významně podíleli Aleš Brožek jako redaktor a Jaroslav Martykán s Kryštofem Hukem jako překladatelé.
Sborník lze objednat e-mailem (info@vexilologie.cz).Česká vexilologická společnost vydala sborník přednášek pronesených na 7. českém národním vexilologickém kongresu ve Frýdku-Místku. Sborník obsahuje kromě sedmi příspěvků přednesených na kongresu také informace o vlastním kongresu a část věnovanou stému výročí narození Jiřího Loudy
Ve sborníku jsou také uvedeny QR-kódy odkazující na videa ze zahájení kongresu a na projev presidenta FIAV Željka Heimera. Poslední kód odkazuje na vernisáž výstavy ke stému výročí narození Jiřího Loudy, kterou slovem doprovodil dr. Karel Müller, ředitel Zemského archivu v Opavě.
Sborník lze objednat e-mailem (vexilologie@centrum.cz).Česká vexilologická společnost vydala u příležitosti stého výročí přijetí československé vlajky dne 30. března 1920 sborník článků věnovaných této události.
Editor sborníku Petr Exner shromáždil do sborníku vytištěného na křídovém papíře formátu A5 na 140 stranách sedmnáct článků od šesti autorů zachycujících jak okolnosti vzniku vlajky v parlamentě, tak události, které přijetí vlajky provázely. Největší část tvoří medailonky jedné ženy a mužů, kteří se tím či oním způsobem na vzniku vlajky podíleli. Články jsou doplněny desítkami barevných obrázků i černobílých fotografií a podrobným jmenným rejstříkem. Na přípravě sborníku se vedle editora významně podíleli Aleš Brožek jako redaktor a Jaroslav Martykán jako překladatel.
Videoprezentace sborníku na You Tube (CZE, ENG).
Sborník lze objednat e-mailem (vexilologie@centrum.cz).Firma LIBEA, s.r.o. vydala nové vydání brožury věnované základním pravidlům pro vyvěšování vlajek na území České republiky. Autory jsou tři experti parlamentního podvýboru pro heraldiku a vexilologii, Petr Exner, Pavel Fojtík a Zbyšek Svoboda. Na 64 stranách s mnoha barevnými obrázky názorně ukazuje, jak se vyhnout chybnému vyvěšování vlajek, jak vyvěšovat českou vlajku společně s vlajkou Evropské unie, s vlajkymi krajů, obcí i firem tak, aby byly splněny požadavky nově aktualizovaných zákonů. Brožura obsahuje i všeobecnou část vysvětlují jednotlivé pojmy a vexilologickou terminologii.
Publikaci lze objednat prostřednictvím E-Shopu (www.libea.cz), e-mailem (info@libea.cz), faxem (485161059) nebo telefonicky (485160520).