104 - listopad 2019Anglické hrabství Herefordshire má od 2. listopadu 2019 svou vlajku. Je na ní býčí hlava herefordského skotu a vlnité pruhy představující řeku Wye. Barva listu je odvozena od červené půdy hrabství. (www.flaginstitute.org) |
103 - říjen 2019Dne 23. října 2019 zemřel Alfred Znamierowski, význačný polský vexilolog a heraldik, dlouholetý přílel mnoha českých vexilologů. Čest jeho památce. (Česká vexilologická společnost) |
102 - září 2019Vyšlo nové číslo zpravodaje - Vexilologie 193. Hlavní články se věnují české vlajce. (Česká vexilologická společnost) |
Základní vexilologické zásady pro tvorbu nových obecních symbolů připravené parlamentním podvýborem pro heraldiku a vexilologii. |
je pomocná věda historická (podobně jako heraldika či sfragistika), která se zabývá historií, symbolikou a použitím vlajek a praporů. Píše o tom Ing. Josef Česák ve svém článku CO JE VEXILOLOGIE ve zpravodaji Vexilologického klubu VEXILOLOGIE, č.1-3, s. 1, Praha 1972.
Zájemce o vexilologii sdružuje Česká vexilologická společnost založená v roce 1972 (jako Vexilologický klub při OKD Praha 3) doc. Ludvíkem Muchou, který byl jejím dlouholetým předsedou.
Slovo "vexilologie" poprvé použil dr. Whitney Smith v říjnu 1958 ve svém článku "Flags of the Arab World". V Čechách se termín vexillologie (tehdy ještě se dvěma l) objevil ve studii, kterou napsal J. Česák a publikoval ji v knize J. P. Kroumana Sbíráme odznaky (Praha 1969).
Národní registr vlajek a praporů registruje vlajky/prapory a garantuje tak jejich odbornou správnost a zaručuje, že do registru nebudou vloženy shodné vlajky/prapory ani vlajky shodné s vlajkami České republiky stanovených zákonem či vlajkami krajů, měst, a městských částí, obcí a vojenských újezdů udělenými předsedou PS PČR na základě zákonů ČR.
V registru je možno evidovat např. vlajky a prapory organizací, společností, sdružení, stran, klubů, rodů a osob a jiné s výjimkou vlajek České republiky stanovených zákonem a vlajek udělovaných na základě zákonů ČR.
NRVP vede Česká vexilologická společnost z. s.
Na webových stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu České Republiky jsou zveřejněny Základní vexilologické zásady pro tvorbu nových obecních symbolů připravené podvýborem pro heraldiku a vexilologii PS PČR.
Firma LIBEA, s.r.o. vydala nové vydání brožury věnované základním pravidlům pro vyvěšování vlajek na území České republiky. Autory jsou tři experti parlamentního podvýboru pro heraldiku a vexilologii, Petr Exner, Pavel Fojtík a Zbyšek Svoboda. Na 64 stranách s mnoha barevnými obrázky názorně ukazuje, jak se vyhnout chybnému vyvěšování vlajek, jak vyvěšovat českou vlajku společně s vlajkou Evropské unie, s vlajkymi krajů, obcí i firem tak, aby byly splněny požadavky nově aktualizovaných zákonů. Brožura obsahuje i všeobecnou část vysvětlují jednotlivé pojmy a vexilologickou terminologii.